Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Torzewski Ryszard

Ryszard Torzewski

ur. w 1949 roku w m. Września
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 277/2020
Biogram
     Zgodnie z oświadczeniami świadków Pan Ryszard Torzewski w sierpniu 1980 r. wspierał Komitet Strajkowy w Stoczni Szczecińskiej, poprzez dostarczanie żywności dla strajkujących oraz przekazywanie informacji. Po zakończeniu strajków, zakładał NSZZ „Solidarność” Rolniczą w Kamieniu Pomorskim, Czarnocinie i Żarnowie. W czasie stanu wojennego ukrywał części sprzętu poligraficznego oraz tworzył podziemne komórki związkowe w terenie. Wspomagał rodziny osób internowanych, więzionych i zwolnionych z pracy. 
     Zajmował się kolportażem prasy podziemnej tj.: Grot, Robotnik, Tygodnik Wojenny, Tygodnik Mazowsze, Obraz oraz kalendarzy i cegiełek. Powielał tzw. znaczki pocztowe z podobiznami osób aresztowanych. Fotografował manifestacje oraz uroczystości kościelne, a negatywy były wysyłane za granicę. Uczestniczył w organizacji nielegalnych spotkań w kościele w Stepnicy, Mszach Świętych za Ojczyznę oraz tzw. Uniwersytecie Latającym. Jego aktywna działalność opozycyjna trwała nieprzerwanie do 1989 roku.
    Z powodu działalności opozycyjnej spotkały go szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa w postaci rewizji miejsca zamieszkania oraz przesłuchań, podczas których był bity i zastraszany.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków