Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Andrzej Krzysztof Wysocki

ur. w 1956 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 325/2024
Biogram
Od połowy lat 70. XX wieku członek Związku Harcerstwa Polskiego. Jako instruktor harcerski związany z powstałym w 1980 r. Kręgiem Instruktorów Harcerskich im. A. Małkowskiego (KIHAM), dążącym od odnowy harcerstwa w duchu pierwotnych zasad harcerskich bliskich skautingowi, pozbawionego elementów narzuconych przez władze komunistyczne. Sam uczestniczył w niezależnych obchodach rocznic narodowych, zaś będąc studentem Politechniki Krakowskiej należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pomimo wprowadzenia stanu wojennego nadal wdrażał powyższe zasady w swej pracy instruktorskiej, m. in. będąc komendantem obozu harcerskiego nad jeziorem Śluza w Borach Tucholskich inicjował odprawianie polowych mszy świętych dla harcerzy, w tym odprawionej przez abp. Mariana Przykuckiego oraz innych praktyk religijnych, co stało się powodem zawieszenia go w prawach członka ZHP.
Po samorozwiązaniu się KIHAM we wrześniu 1982 r. wszedł w skład niejawnej struktury instruktorów harcerskich pod nazwą Krąg Drużyn Płaskiego Węzła, kontynuując powyższą działalność. Zaangażował się w kolportaż wydawnictw podziemnych. Dołączył także do niejawnego Ruchu Harcerskiego powstałego na przełomie 1983/84 (potem Ruch Harcerstwa Rzeczypospolitej). W 1985 r., przed zjazdem ZHP, był współautorem propozycji zmian w Prawie Harcerskim, polegających na usunięciu elementów wprowadzonych do niego przez władze komunistyczne. Dodatkowo prowadził w swoim domu spotkania metodyczne dla instruktorów krakowskiego szczepu „Zielona Trójka”. 
W związku z charakterem prowadzonej pracy instruktorskiej w 1986 r. został wydalony z ZHP. Wówczas związał się z Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy i powołał niezależną drużynę harcerską, działającą przy krakowskim klasztorze dominikanów, skupiającą ok. 30 osób, dla której organizował wykłady z najnowszej historii Polski, spotkania z dawnymi instruktorami harcerskimi czy żołnierzami Armii Krajowej. Wszedł w skład redakcji pisma Duszpasterstwa „Czuwajmy”. Podczas pielgrzymki papieskiej w 1987 r. zaangażowany w organizację harcerskiej „Białej Służby”, a także zlotu harcerskiego przy okazji papieskiej mszy świętej w Tarnowie z udziałem blisko tysiąca harcerek i harcerzy. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • W. Hausner, M. Kapusta, „Harcerstwo duchowej niepodległości. Duszpasterstwo harcerskie w dokumentach Służby Bezpieczeństwa i archiwach środowisk harcerskich 1983-1989”, Kraków 2009