Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Andrzej Janusz Korpusiński

ur. w 1961 roku w m. Toruń
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 220/2016
Biogram
Andrzej Korpusiński był fotografem zatrudnionym w latach 1982-1990 w zakładach fotograficznych w Toruniu.
 W 1982 r. uczestniczył w akcji przewożenia powielaczy nielegalnie przejętych ze Szpitala Miejskiego w Toruniu,  zorganizowanej przez działaczy podziemnej „Solidarności” prowadzących druk i kolportaż nielegalnych wydawnictw.
W dniu 15 października 1982 r. został zatrzymany i postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Toruniu z dnia 16 października 1982 r.  tymczasowo aresztowany jako podejrzany o to, że w okresie od sierpnia 1982 r. pomagał członkom NSZZ „Solidarność” w kontynuowaniu ich działalności związkowej i utrudniał postępowanie karne prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Toruniu, przewożąc własnym samochodem i ukrywając nielegalnie zdobyte powielacze, farbę drukarską i papier mających służyć do produkowania wydawnictw sygnowanych przez podziemną „Solidarność”. 
Został osadzony w Areszcie Śledczym w Wąbrzeźnie i Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Toruniu z dnia 3 grudnia 1982 r. został zwolniony z aresztu, a prowadzone przeciwko niemu śledztwo zostało umorzone w dniu 15 maja 1983 r.
W 1988 r. sporządzał klisze drukarskie dla redakcji "Toruńskiego Informatora Solidarności". Był także redaktorem technicznym wydawanego od maja 1989 r. pisma NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych „Rzeczychłopska”. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN