Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Bitner Robert

Robert Bitner

ur. w 1966 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 506/2024
Biogram
W 1984 r. podjął studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Jesienią 1987 r. zaangażował się w odbudowę struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice. 
We wrześniu 1987 r. uczestniczył w spotkaniu w Domu Studenckim „Mikrus”, na którym powołano tajny Konwent Uczelniany NZS PW, a następnie wszedł w jego skład. Został członkiem redakcji pisma „Bratnia Pomoc”, wydawanego przez Konwent, którego pierwszy numer ukazał się 21 stycznia 1988 r. Organizował na swoim wydziale Samorząd Studentów, który umożliwiał legalne działania w obronie praw studenckich. 
W marcu 1988 r., w 20. rocznicę protestów studenckich, uczestniczył w akcji ulotkowej organizowanej przez Konwent, a w maju 1988 r. został członkiem tajnej Komisji Uczelnianej NZS PW. W ramach działalności w Komisji Uczelnianej m.in. współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” Politechniki. Uczestniczył w konspiracyjnych spotkaniach przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela. Ponadto reprezentował Politechnikę Warszawską w Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. 
24 września 1988 r. został zatrzymany w mieszkaniu przy ul. Joliot-Curie w Warszawie, w czasie zebrania tajnej KKK NZS. Tego samego dnia przeszukano jego mieszkanie przy ul Okrąg w Warszawie. Uczestniczył w konspiracyjnym III Zjeździe NZS, odbywającym się w dniach 9-10 września 1988 r. w Gdańsku, na którym podjęto decyzję o ujawnieniu działalności Zrzeszenia i został wybrany do jawnej Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Był również członkiem redakcji „Informatora NZS PW”, wydawanego od jesieni 1988 r. 
Współorganizował i uczestniczył w akcjach ulotkowych, wiecach, manifestacjach, happeningach i protestach studenckich, organizowanych na Politechnice i na terenie Warszawy, m.in. 7 listopada 1988 r. uczestniczył w happeningu, zorganizowanym w Pasażu Śródmiejskim w Warszawie, z okazji rocznicy rewolucji październikowej i został z tego powodu zatrzymany. 
30 listopada 1988 r., jako lider NZS PW, wystąpił na posiedzeniu Senatu PW, pierwszy raz od wprowadzenia stanu wojennego. W swoim wystąpieniu przedstawił historię i dokonania Zrzeszenia. 
W lutym 1989 r. jako przedstawiciel NZS uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu podzespołu do spraw młodzieży. 8 marca 1989 r. w ramach obchodów rocznicy Marca ’68 wziął udział w pochodzie, który przeszedł spod Gmachu Głównego PW na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • D. Gałaszewska-Chilczuk, Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej 1980-1989, Warszawa 2014
    • W. Domagalski, Informator NZS PW, www.encysol.pl [dostęp 04.07.2024 r.]