Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Eugeniusz Józef Durczok

ur. w 1951 roku w m. Jastrzębie-Zdrój
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 144/2019
Biogram
Ksiądz Eugeniusz Durczok był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Po wprowadzeniu stanu  wojennego udzielał pomocy strajkującym górnikom w KWK „Ziemowit” w Lędzinach. Po objęciu funkcji wikarego w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu - Zdroju (nazywanym „kościołem na górce”) wspierał działania, które doprowadziły do stworzenia podziemnej drukarni i kolportażu nielegalnych wydawnictw. 
Ksiądz Eugeniusz Durczok był współtwórcą Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. św. Stanisława Męczennika w Żorach. Odprawiał Msze za Ojczyznę w parafiach, w których pełnił posługę duszpasterską. Był zaangażowany w organizowanie pomocy represjonowanym działaczom opozycyjnym, szczególnie tym, którzy za udział w strajkach  w sierpniu  1988 r. zostali zwolnieni z pracy. 
Razem z księdzem Bernardem Czerneckim, kapelanem jastrzębskiej „Solidarności” współpracowali z Międzyzakładowym Komitetem „Solidarność” Jastrzębie oraz Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków