Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Lubińska Halina

Halina Lubińska

ur. w 1948 roku w m. Przylaski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 336/2021
Biogram
Halina Lubińska, zatrudniona  w Gdańskich Zakładach Radiowych „Unimor” jako radiomonter, w sierpniu 1980 r. wzięła udział w strajku w swoim miejscu pracy. Wspólnie z Karolem Krementowskim organizowała struktury NSZZ „Solidarność” w „Unimorze”. W związku pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Wydziałowej na Wydziale W1. 
W grudniu 1981 r. Pani Halina Lubińska uczestniczyła w strajku ogłoszonym po wprowadzeniu stanu wojennego. Po delegalizacji NSZZ „Solidarność” kontynuowała działalność opozycyjną w podziemnych strukturach „S”. W latach 1982-1989 działała jako kolporterka wydawnictw bezdebitowych na wydziałach produkcyjnych „Unimoru” i uczestniczyła w akcjach ulotkowych. Była kilkukrotnie zatrzymywana, poddawana rewizjom oraz wzywana na przesłuchania. Udostępniała swoje mieszkanie dla delegacji przybywających do Gdańska na msze za Ojczyznę w kościele pw. św. Brygidy. 
Po ponownym zalegalizowaniu „Solidarności” ponownie została przewodniczącą Komisji Wydziałowej Wydziału W1 w „Unimorze”. W 1989 r. Pani Halina Lubińska weszła w skład Komitetu Obywatelskiego i zaangażowała się w organizację częściowo wolnych wyborów czerwcowych.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków