Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Grabińska Hanna

Hanna Grabińska

ur. w 1931 roku w m. Wilno
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 448/2021
Biogram
Brała aktywny udział w działalności antykomunistycznej na terenie Warszawy i była więźniem politycznym PRL. Prowadziła kolportaż literatury bezdebitowej oraz utrzymywała kontakty z działaczami Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. 
23 kwietnia 1982 r. dokonano przeszukania mieszkania Pani Hanny Grabińskiej, w trakcie którego odnaleziono podziemne publikacje („Obserwator Wielkopolski”, ”Tygodnik Akademicki”, „Tygodnik Mazowsze”, „Wola Solidarność”, „Solidarność Walcząca”), materiały i sprzęt poligraficzny, znaczki NSZZ „Solidarność” oraz kasety magnetofonowe. Tego samego dnia została zatrzymana, a następnie 24 kwietnia 1982 r. osadzona w Areszcie Śledczym Warszawa- Mokotów przy ul. Rakowieckiej. 
Została oskarżona o to, że przechowywała, gromadziła i rozpowszechniała nielegalne wydawnictwa NSZZ „Solidarności”. W trakcie przesłuchania nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i odmówiła składania wyjaśnień. 5 sierpnia 1982 r Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał ją na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Na poczet orzeczonej kary został zaliczony okres tymczasowego aresztowania od dnia 24 kwietnia 1982 r. Wolność odzyskała 6 sierpnia 1982 r.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej