Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Jajte - Pachota Jerzy

Jerzy Michał Jajte - Pachota

ur. w 1965 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 86/2023
Biogram
Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestnik demonstracji w Krakowie. Od 1983 r. członek krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej, zaś od 1986 r. członek Kierownictwa Akcji Bieżącej Obszaru II KPN w Krakowie. Uczestnik marszów szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc. Organizator sieci wydawniczej i kolportażowej KPN. W związku z prowadzoną działalnością wielokrotnie zatrzymywany i karany grzywnami (m. in. po manifestacji w dniu 3 maja 1986 r.)
Od 1988 r. kierował Kierownictwem Akcji Bieżącej krakowskiego obszaru KPN. Ponadto, będąc studentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, związany z podziemnymi strukturami Niezależnego Zrzeszenia Studentów (od grudnia 1988 r. członek Komisji Uczelnianej NZS UJ). Uczestnik manifestacji, akcji ulotkowych i plakatowych. Członek Międzyuczelnianego Komitetu Strajkowego, m. in. w trakcie protestu okupacyjnego w Miasteczku Studenckim w Krakowie. 
Uczestnik Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25-28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach kościoła pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach.
W 1989 r. zaangażowany w kampanię przedwyborczą Konfederacji Polski Niepodległej. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności