Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Rokita Jan

Jan Władysław Rokita

ur. w 1959 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 69/2018
Biogram
Student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik wiecu założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ w dniu 22 września 1980 r. Przewodniczący NZS UJ, delegat na I Ogólnopolski Zjazd NZS, członek Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. Zatrzymany w dniu 21 stycznia 1982 r. i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Rzeszowie – Załężu. Zwolniony 2 lipca 1982 r.  
Od 1983 r. związany z drugoobiegowym Wydawnictwem X, odpowiedzialny za jego program wydawniczy. Począwszy od 1985 r. współtwórca i uczestnik Ruchu „Wolność i Pokój”. Działacz Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka „Przeciw Przemocy” w Krakowie od momentu powstania w dniu 7 listopada 1984 r. Członek Komisji Interwencji i Praworządności „Solidarności” w regionie małopolskim. Współorganizator Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25 – 28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach kościoła pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach. 
Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Podczas wyborów w dniu 4 czerwca 1989 r. wybrany w Krakowie posłem na Sejm.  

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej