Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Krzysztof Andrzej Wojtecki

ur. w 1938 roku w m. Zakopane
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 40/2024
Biogram
Nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Zakopanem. Od jesieni 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”. Wybrany do składu prezydium Międzyszkolnej Komisji Zakładowej „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania Zakopanego i Podtatrza.
Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany w działalność podziemnych struktur „Solidarności” w Zakopanem. Uczestnik niezależnej kontrmanifestacji w dniu 1 maja 1983 r. w Zakopanem (za co został ukarany grzywną), a także zaangażowany w akcje bojkotu oficjalnych obchodów w dniu 1 maja 1985 r. Czynny przy wykonaniu tablicy upamiętniającej ks. Jerzego Popiełuszkę na Nowym Cmentarzu w Zakopanem. W 1985 r. sygnatariusz listu protestacyjnego w sprawie skazania Jana Kosteckiego, działacza podziemnej „Solidarności” Pomorza Zachodniego, skierowanego do władz PRL, prymasa, ONZ oraz Amnesty International. 
Kolporter wydawnictw drugoobiegowych, w tym czynny przy przemycie literatury religijnej do Czechosłowacji. Od przełomu 1985/86 zaangażowany w druk wydawnictw niezależnych, w tym „Biuletynu Podhalańskiego”. Współzałożyciel duszpasterstwa nauczycielskiej „Solidarności” w Zakopanem.  
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • M. Korkuć, J. Szarek, „Zakopiańska „Solidarność” 1980-1989, Kraków 2006