Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Robert Antoni Szczurek

ur. w 1968 roku w m. Rzeszotary
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 393/2023
Biogram
Będąc uczniem szkoły podstawowej, a następnie Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Hucie im. Lenina w Krakowie – Nowej Hucie, począwszy od 1982 r. brał udział w manifestacjach. Wykonywał także pieczęcie służące do sporządzania ulotek. Uczestnik mszy świętych odprawianych w intencji ojczyzny w każdy czwartek w kościele pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach.
W 1983 r. założył młodzieżową organizację antykomunistyczną „Młodzież Nowej Huty”. W noc sylwestrową 1985/86 brał udział w akcji obrzucenia petardami i butelkami z benzyną pojazdów milicyjnych stojących pod nowohuckim kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana). 
Od 1986 r. w składzie nowohuckich struktur Federacji Młodzieży Walczącej. Poza udziałem w demonstracjach (kierował grupą organizującą manifestacje na terenie Nowej Huty), wykonywał i kolportował ulotki, sporządzał transparenty, malował napisy na murach (w tym na blokach na dużej wysokości). W związku z udziałem w manifestacjach zatrzymywany, m. in. prewencyjnie przed rocznicą śmierci Bogdana Włosika w dniu 13 października 1986 r. czy w trakcie zamieszek w dniu 3 maja 1987 r. po mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej. Uczestnik akcji propagowania bojkotu wyborów do rad narodowych w 1988 r. 
Podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej, do której został powołany jesienią 1988 r., poddawany szykanom przez oficerów politycznych. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • M. Gawlikowski, M. Lewandowski, "No future ! Historia krakowskiej FMW", Kraków 2014
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN