Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Stachowiak Zbigniew

Zbigniew Roman Stachowiak

ur. w 1969 roku w m. Gorzów Wielkopolski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 393/2023
Biogram
Zbigniew Stachowiak w latach osiemdziesiątych XX w. był aktywnym działaczem antykomunistycznym. W 1986 r. rozpoczął swoją działalność w Ruchu Młodzieży Niezależnej a następnie w Ruchu Wolność i Pokój. Będąc pracownikiem dekoratorni Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego w Gorzowie Wielkopolskim i mając w ten sposób dostęp do materiałów poligraficznych, tworzył plakaty o antysystemowej treści, rozwieszane na murach Gorzowa Wielkopolskiego
Zajmował się również drukowaniem na powielaczu, sitodruku i ramce ulotek o antysocjalistycznej treści, które następnie dystrybuował. Jako twórca materiałów bezdebitowych nie ograniczał się tylko do ulotek, wytwarzał również antykomunistyczne transparenty oraz szablony do malowania na murach i elewacjach antysystemowych haseł. 
Brał również udział w wiecach oraz manifestacjach antykomunistycznych na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i w okolicznych miejscowościach oraz był zaangażowany w działania ruchu zwalczającego budowę elektrowni atomowej w Klempiczu i składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków