Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Mirosław Adam Bratko

ur. w 1956 roku w m. Sosnowiec
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 219/2021
Biogram
Pan Mirosław Bratko należał do utworzonej w 1983 r. Tajnej Komisji NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu. 
W 1984 r. z inicjatywy Tajnych Komisji NSZZ „Solidarność” przy KWK „Czerwone Zagłębie” w Sosnowcu oraz przy Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach, została powołana Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu, do której przyłączyła się TK NSZZ „Solidarność” KWK „Kazimierz–Juliusz” w Sosnowcu. W ramach ww. struktury, Pan Mirosław Bratko w latach 1984-1989 działał w grupie zajmującej się przygotowywaniem nielegalnych wydawnictw do dalszego kolportażu. Sam również uczestniczył w ich rozpowszechnianiu, oraz w tzw. akcjach ulotkowych. 
We wspomnianym  okresie brał również udział w wielu nielegalnych manifestacjach organizowanych przez MKK NSZZ „Solidarność” Zagłębia Dąbrowskiego, przekształconą w 1986 r. na Delegaturę NSZZ „Solidarność” Zagłębia Dąbrowskiego. W 1989 r. Pan Mirosław Bratko wszedł w skład 10-osobowej Tymczasowej Komisji Założycielskiej NSZZ "Solidarność" przy KWK "Juliusz-Kazimierz" w Sosnowcu.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków