Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Małusecka Maria

Maria Małusecka

ur. w 1935 roku w m. Lwów
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 363/2015
Biogram
Pani Maria Małusecka należała do NSZZ „Solidarność” od września 1980 r. Była bardzo aktywną działaczką związkową. Pełniła funkcję sekretarza Komisji Zakładowej przy Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Z pełną determinacją realizowała postulaty ruchu związkowego, jednocześnie ostro krytykowała politykę władz centralnych. 
Jej krytyczny stosunek do władz nie ustał po wprowadzeniu stanu wojennego, ponadto odmówiła podpisania oświadczenia „o lojalności” oraz popierała działalność zdelegalizowanych organizacji takich jak : ROPCiO i KPN. 
Z uwagi na powyższe, Pani Małusecka została aresztowana, a następnie umieszczona w ośrodkach odosobnienia. Łącznie jej internowanie trwało od : 31 XII 1981 r. do 1 VIII 1982 r. W tym czasie przebywała, m.in. w : Areszcie Śledczym w Gliwicach, Zakładzie Karnym w Sosnowcu, Ośrodku Odosobnienia w Darłówku i Ośrodku Odosobnienia w Bytomiu -Miechowicach. 
Podczas internowania, z uwagi na bardzo zły stan zdrowia, została skierowana do Szpitala Klinicznego w Katowicach, ale dopiero po interwencji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. 
Po wyjściu z internowania Pani Maria Małusecka była kontrolowana przez służby, aż do roku 1988.   
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej