Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Fedeńczak Andrzej

Andrzej Fedeńczak

ur. w 1955 roku w m. Nowogard
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 401/2016
Biogram
Andrzej Fedeńczak prowadził działalność opozycyjną w latach 1980-1989. Był aktywnym członkiem NSZZ ,,Solidarność’’, a następnie współzałożycielem i czołowym działaczem NSZZ ,,S’’ Rolników Indywidualnych na terenie Pomorza Zachodniego, współtwórcą podziemnych struktur niezależnego ruchu rolniczego.
	Od 1981 roku w związku z działalnością polityczną, którą prowadził razem z Piotrem Baumgartem i Arturem Balazsem, został objęty intensywną inwigilacją ze strony Służby Bezpieczeństwa. 
	W dniu 22.09.1982 r. został internowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Szczecinie, a następnie w Ośrodku Odosobnienia w Wierzchowie Pomorskim. Z internowania został zwolniony 20.11.1982 r. Pomimo zastosowanych represji, nie zaprzestał działalności opozycyjnej, dążąc do organizowania struktur podziemnej ,,S’’ i sytuacji, w której władze będą zmuszone do oficjalnego uznania związku. Poza aktywnością w ramach ,,S’’ RI zaangażował się także w działalność duszpasterstwa rolników indywidualnych.
	W związku z działalnością opozycyjną pozostawał w stałym zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa do 1989 roku, był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN