Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Wójcik Sylwia

Sylwia Maria Wójcik

ur. w 1945 roku w m. Kobylnica
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 62/2016
Biogram
Sylwia Maria Wójcik w latach 1969-1976 była zatrudniona na stanowisku nauczyciela języka polskiego w szczecińskich liceach, a w latach 1977-1983 jako asystent i starszy asystent w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Szczecinie.
 W marcu 1968 r. uczestniczyła w wiecu demonstracyjnym pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w ulicznych manifestacjach. Od 1977 r. sympatyzowała z Komitetem Obrony Robotników. 
We wrześniu 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”. Była przewodniczącą Komitetu Założycielskiego „S” w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Szczecinie. 
W latach 1978-1989 zajmowała się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu, m.in. NOWa, Krąg, Przedświt, Universitas, pism „Obraz, „Grot”, „Tygodnik Mazowsze”, „Tygodnik Wojenny”, przedruków z Instytutu Literackiego w Paryżu. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywała w swoim mieszkaniu poszukiwanego listem gończym przewodniczącego NZS Andrzeja Kotulę. Brała udział w kontrpochodach i okolicznościowych demonstracjach. 
W latach 1982-1989 działała w powołanym przez księdza biskupa Stanisława Stefanka Biskupim Punkcie Poradnictwa Społecznego przy kościele św. Rodziny w Szczecinie.
Biogram opracowano na podstawie:
  • innych materiałów
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności