Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Niemirski Wacław

Wacław Niemirski

ur. w 1933 roku w m. Łódź
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 484/2017
Biogram
Pracownik Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Bochni, współtwórca struktur NSZZ „Solidarność” w miejscu pracy, wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej związku, czynny także w Konfederacji Polski Niepodległej.
Manifestując protest wobec wprowadzenia stanu wojennego w dniu 17 grudnia 1981 r. wywiesił na bramie wjazdowej zakładu dwie flagi państwowe, w tym jedną opatrzoną kirem dla upamiętnienia ofiar Grudnia 1970 r. 
Jeszcze tego samego dnia został zatrzymany i internowany, przy czym wobec wszczęcia postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie w sprawie kontynuowania działalności związkowej, internowanie w dniu 30 grudnia 1981 r. zamieniono na tymczasowe aresztowanie. Zwolniony w dniu 12 stycznia 1982 r. wobec sądowego umorzenia postępowania. Po uwolnieniu nadal kontynuował działalność związkową w podziemiu, z związku z czym został w dniu 20 maja 1982 r., ponownie internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Rzeszowie – Załężu, a następnie w Kielcach – Piaskach. Zwolniony w dniu 5 listopada 1982 r.
W późniejszym okresie nadal zaangażowany w działalność opozycyjną. Związany z podziemną Tarnowską Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” oraz niezależnym pismem „Tarnina”. Uczestnik niezależnych uroczystości przy grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Kolporter wydawnictwo drugoobiegowych. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej