Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Sychla Grzegorz

Grzegorz Sychla

ur. w 1966 roku w m. Gorzów Wielkopolski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 325/2024
Biogram
Grzegorz Sychla prowadził działalność opozycyjną w latach 1984-1989 jako jeden z czołowych działaczy Ruchu Młodzieży Niezależnej. Był uczestnikiem wielu akcji opozycji, kolporterem, brał udział w protestach oraz demonstracjach.
Od 1984 roku prowadził akcje rozrzucania ulotek ,,Solidarności'' i RMN, następnie zorganizował grupę malującą hasła niepodległościowe na murach. 14 października 1985 roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim na dwa lata ograniczenia wolności za znieważenie osób idących na głosowanie. W następstwie swojej działalności został zmuszony do zmiany szkoły.
W dniu 30 lipca 1986 r. razem z bratem Jarosławem oraz innymi osobami uszkodził w Gorzowie Wielkopolskim pomnik sowieckiego generała Bierzarina. Sprawców nie ujęto. Wziął udział w protestach przeciwko utworzeniu składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu, za co został skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń grzywną. 5 listopada 1987 r. został ponownie ukarany przez Kolegium, tym razem za udział w nielegalnym zgromadzeniu ,,Solidarności'' i RMN.
Od 30 grudnia 1987 r. był liderem grupy nadawczej gorzowskiego Radia „Solidarność”. Poza audycjami ,,S'' propagował działaność RMN.
Od grudnia 1988 r. rozpracowywany przez Wydział WSW 11 Dywizji Pancernej. Rozpracowanie miało na celu ustalenie kontaktów w ramach RMN oraz ruchu Wolność i Pokój. Odmówił złożenia przysięgi wojskowej i był przenoszony do różnych jednostek wojskowych.
Dwukrotnie otrzymał zastrzeżenie wyjazdów do wszystkich krajów świata. Był inwigilowany przez SB oraz WSW.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • publikacji:
    • „Chcieliśmy być sobą. Ruch Młodzieży Niezależnej we wspomnieniach uczestników (1983-1989)”, pod redakcją Marka Rusakiewicza i Dariusza A. Rymara przy współpracy Zbigniewa Bodnara, Gorzów Wlkp. 2013.
    • „Radio „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1982-1989”, autor Dariusz A. Rymar, Szczecin 2009 r.