Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Parzelska Józefa

Józefa Barbara Parzelska

ur. w 1945 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 172/2019
Biogram
W latach 1980-81 członek NSZZ „Solidarności”. W dniach 13 – 23 czerwca 1982 r. uczestniczka nabożeństw oprawianych w formie nowenny w intencji uwolnienia internowanych w kościele pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach, a następnie zaangażowana w organizację mszy świętych odprawianych przez ks. Kazimierza Jancarza i zaproszonych przez niego duchownych w intencji ojczyzny w latach 1982-1989 w każdy czwartek. 
Animatorka duszpasterstwa ludzi pracy przy mistrzejowickiej parafii. Zaangażowana w organizację spotkań modlitewnych, pielgrzymek oraz wydarzeń kulturalnych. Czynna przy organizacji pomocy dla osób objętych represjami oraz ich rodzin. Wspierała działalność Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego.
Po stłumieniu strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie – Nowej Hucie w dniu 5 maja 1988 r. czynna w Wikariacie „Solidarności”, udzielającego pomocy poszkodowanym i pozbawionym pracy. Zaangażowana w organizację Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25 – 28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach mistrzejowickiego kościoła. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków