Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Tadeusz Kuranda

ur. w 1955 roku w m. Wrocław
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 227/2022
Biogram
Pan Tadeusz Kuranda rozpoczął współpracę z opozycją antykomunistyczną w roku 1979. Jego działalność polegała m.in. na kolportowaniu niezależnych wydawnictw publikowanych przez Studencki Komitet Solidarności (SKS) i Komitet Samoobrony Społecznej (KOR). W latach 1980-1982 pełnił funkcję grafika i redaktora technicznego w tygodniku „Solidarność Dolnośląska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego przyłączył się do strajku we wrocławskich zakładach „Dolmed” i „Pafawag”, był jedną z osób prowadzących podziemną drukarnię ulotek. 
W związku z prowadzoną działalnością dnia 31.12.1981 r. Pan Tadeusz Kuranda został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa.  Do dnia 7.01.1981 r. przebywał w Zakładzie Karnym we Wrocławiu, a następnie do 23.07.1982 r. w Ośrodku Internowania w Grodkowie. 
W latach 1984-1989 kontynuował działalność podziemną, był redaktorem kwartalnika Solidarności Walczącej „WALKA” oraz Biuletynu Informacyjnego Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Tworzył rysunki satyryczne i projektował okładki do wydawnictw niezależnych, zajmował się organizacją pracy w podziemnych drukarniach.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków