Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Cegielski Marian

Marian Adam Cegielski

ur. w 1955 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 448/2021
Biogram
Działalność niepodległościową prowadził w latach 1986-1989. W 1978 r. otworzył własny zakład grawerski, który od 1980 r. mieści się przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Zajmował się wykonywaniem różnego rodzaju metalowych zdobień o tematyce religijnej, a także znaczków organizacyjnych i patriotycznych dla podziemia antykomunistycznego. 
Na początku lat osiemdziesiątych nawiązał współpracę z Zarządem „Solidarności” Regionu Mazowsze, dla którego wykonał znaczki z emblematami Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność grawerską, współpracując z nielegalnymi strukturami. Od 1986 r. współdziałał z Komitetem Katyńskim, a od 1987 r. do 1989 r. z Konfederacją Polski Niepodległej, dla której wykonywał grawery z symbolami „Solidarności” przeznaczone do dalszej dystrybucji w sieci kolportażu KPN-u. Pan Marian Cegielski włączył się również w działania Wydawnictwa Polskiego KPN, gdzie zajmował się naprawą sprzętu poligraficznego oraz wyszukiwaniem lokali do kolportażu prasy podziemnej.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • B. Czajkowska, Biżuteria patriotyczno-religijna w latach 80-tych XX w. z warszawskich wybranych pracowni grawerskich, [w:] Studia Claromontana nr 28, Warszawa 2010