Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Dobrzyńska Barbara

Barbara Dobrzyńska

ur. w 1947 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 458/2024
Biogram
Od połowy lat 70. działała w Kręgu Pamięci Narodowej, a następnie w Komitecie Katyńskim.
Uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych, mszach świętych i manifestacjach organizowanych przy Krzyżu Traugutta, w Olszynce Grochowskiej, w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i warszawskich kościołach, w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, takich jak Powstanie Listopadowe, odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 r. oraz uczczenia pamięci osób zamordowanych przez sowietów w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. 
W stanie wojennym zaangażowała się w działalność teatru drugiego obiegu. Występowała w przedstawieniach teatru domowego i Teatru Poniedziałkowego przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie, które odbywały się w kościołach i prywatnych mieszkaniach w całej Polsce. Organizowała pomoc dla osób represjonowanych. W kościołach odczytywała oświadczenia wzywające do uwolnienia internowanych i więzionych. Współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką. 
Rozprowadzała wydawnictwa drugoobiegowe w Warszawie i do innych miejscowości. 
Działalność opozycyjną prowadziła nieprzerwanie do 1989 r.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • Internetowy słownik SWS, „Niezależni dla kultury 1976-1989”, słownik-niezaleznidlakultury.sws.org.pl [dostęp 18.06.2023 r.]
    • Teatr drugiego obiegu. Materiały do kroniki teatru stanu wojennego 13 XII 1981 -15 XI 1989, red. J. Krakowska-Narożniak, M. Waszkiela, Warszawa 2000
    • Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, tom 3, red. Grzegorz Waligóra, Warszawa 2019, hasło rzeczowe „Teatr Poniedziałkowy”