Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Tadeusz Roszkowski

ur. w 1947 roku w m. Zdrody Nowe
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 336/2022
Biogram
Tadeusz Roszkowski od 1980 r. współorganizował struktury NSZZ ,,Solidarność” Rolników Indywidualnych w Poświętnem. W październiku 1981 r. był delegatem na I Zjazd Wojewódzki NSZZ ,,Solidarność” RI Region Białystok. Działalność opozycyjną kontynuował po 13 grudnia 1981 r. aż do 1989 r. 
Uczestniczył w spotkaniach organizacyjnych z władzami związku na terenie całej Polski. Angażował się w pomoc rodzinom osób internowanych. Od sierpnia 1982 r. w regionie białostockim prowadził działalność w Ogólnopolskim Komitecie Obrony Rolników. W lutym 1983 r. uczestniczył w ogólnopolskich rekolekcjach zorganizowanych dla działaczy NSZZ ,,S” Rolników Indywidualnych w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w m. Czerna. Na spotkaniu omawiano m.in. sprawy  związane z pomocą rodzinom działaczy opozycji uwięzionych za działalność polityczną. Podczas spotkania opracowano list skierowany do prymasa Polski Józefa Glempa, w którym proszono go o udzielenie pomocy w tworzeniu Rad Duszpasterskich przy parafiach. Zalecano również zbieranie podpisów pod petycją do Sejmu o uwolnienie osób więzionych za działalność polityczną. 
W 1983 r. w miejscu zamieszkania Tadeusza Roszkowskiego dokonano rewizji. W marcu 1988 r. wszedł w skład Rady Rolników ,,Solidarność” Ziemi Białostockiej. Aktywnie uczestniczył w zebraniach, podczas których omawiano m.in. sprawy bojkotu wyborów do rad narodowych oraz trudną sytuację ekonomiczną wsi. W sierpniu 1988 r. był jednym z sygnatariuszy skierowanego do Wojewody Białostockiego oświadczenia informującego o rozpoczęciu jawnej działalności Rady Rolników ,,Solidarność” Ziemi Białostockiej. Do października 1988 r. współuczestniczył w rozmowach na temat rejestracji i legalizacji Rady zakończonych zakazem jej działalności.
W latach 1983–1989 w związku z działalnością opozycyjną był przesłuchiwany i inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków