Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Ściseł Irena

Irena Ściseł

ur. w 1951 roku w m. Konarzew
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 540/2018
Biogram
Irena Ściseł, jako pracownik Zakładów Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-Polar” we Wrocławiu, była zaangażowana w działalność opozycyjną. Uczestniczyła w strajkach pracowniczych, które po wprowadzeniu stanu wojennego wybuchły na terenie jej miejsca pracy. Dnia 15.12.1981 r. została członkinią Tajnego Komitetu Strajkowego, a już  19.12.1981 r. wraz z innymi pracownikami ZZSD „Predom-Polar” została zwolniona z pracy. Jednak po upływie dwóch tygodni została zatrudniona ponownie.
W latach 1982-1985 współpracowała z redakcją podziemnego pisma „U Nas”. Angażowała się również w pomoc osobom internowanym i ich rodzinom. W latach 1982-1988 wchodziła w skład podziemnej Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, opłacała składki, a także kolportowała ulotki i pisma podziemne „U Nas” oraz „Z Dnia na Dzień”. W związku z prowadzoną działalnością była zatrzymywana na 48 godzin przez SB, a także przeszukiwano jej mieszkanie.
Dnia 25 sierpnia 1987 r. została członkinią Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Pracowników Polaru i podejmowała próby jego legalizacji. Od października 1988 r. do czerwca 1989 r. działała w  jawnym, nielegalnym Komitecie Organizacyjnym NSZZ „Solidarność” w ZZSD „Predom-Polar”.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej