Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Stanisław Zalewski

ur. w 1940 roku w m. Jednorożec
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 541/2015
Biogram
Pan Stanisław Zalewski w 1980 r. zaangażował się w działalność Komitetu Założycielskiego oraz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń Rud w Lubinie.
Po wprowadzeniu stanu wojennego działalność podziemna pana Stanisława Zalewskiego polegała głównie na zbieraniu składek przeznaczonych na pomoc dla rodzin osób represjonowanych oraz na cele związkowe. Ponadto był redaktorem technicznym podziemnego pisma „Wolny Głos”, rozpowszechniał wydawnictwa: „Zagłębie Miedziowe”, „Tygodnik Mazowsze”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, jak również książek z drugiego obiegu, znaczków, kopert i kalendarzy.
Z uwagi na prowadzoną działalność  w 1982 r. został zatrzymany podczas konspiracyjnego spotkania członków zawieszonej NSZZ „Solidarność” oraz tymczasowo aresztowany i osadzony w areszcie KWMO w Legnicy. W 1983 r. Sąd Rejonowy w Lubinie na mocy przepisów o amnestii umorzył postępowanie karne. W 1984 r. pan Stanisław Zalewski został zatrzymany na 48 godzin. SB chciała w ten sposób uniemożliwić organizację manifestacji upamiętniającej wydarzenia lubińskie z 31 sierpnia 1982 r. Działalność opozycyjną Stanisław Zalewski kontynuował do 1989 r.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej