Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Starzyk Agnieszka

Agnieszka Starzyk

ur. w 1968 roku w m. Cieszyn
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 325/2024
Biogram
W latach 1987-1989 była członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Warszawskiej. Zajmowała się kolportowaniem wydawnictw podziemnych a także uczestniczyła w przygotowaniu nielegalnych ulotek, plakatów i transparentów. W październiku 1988 r. w holu Gmachu Głównego PW wraz z innymi studentami zorganizowała stoisko z wydawnictwami niezależnymi. Od 28 listopada 1988 r. była członkiem Biura Interwencji Politechniki Warszawskiej a 17 maja 1989 r. została wybrana w skład Komisji Uczelnianej NZS PW. Ponadto brała udział w różnego rodzaju manifestacjach, happeningach i spotkaniach organizowanych przez środowiska akademickie.
7 listopada 1988 r. w pobliżu Domu Towarowego „Sowa” w Warszawie została zatrzymana przez funkcjonariuszy ZOMO za udział w happeningu zorganizowanym przez nieformalne ugrupowanie młodzieżowe. Prowadzone przeciwko niej postępowanie zakończono 24 listopada 1988 r., odstępując od kierowania wniosku o ukaranie do Kolegium ds. Wykroczeń, natomiast o fakcie zatrzymania powiadomiono władze uczelni.
Następnie 29 listopada 1988 r. została zatrzymana w Pasażu Śródmiejskim w Warszawie, gdzie brała udział w demonstracji zorganizowanej przez „Warszawską Pomarańczową Alternatywę”, a także przenosiła nielegalne wydawnictwa m.in.: biuletyn „CIA- Centrum Informacji Akademickiej Niezależnego Zrzeszenia Studentów”, „Informator NZS Politechniki Warszawskiej”, „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” czy też znaczki sygnowane przez NSZZ „Solidarność”. 30 listopada 1988 r. została ukarana przez Kolegium Rejonowe ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Warszawa-Śródmieście grzywną w wysokości 12 tys. zł. oraz karami dodatkowymi w postaci przepadku dowodów rzeczowych oraz podaniem orzeczenia do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń PW.
30 stycznia 1989 r. w Warszawie w pobliżu Ambasady Czechosłowackiej przenosiła pisma podziemne m.in. „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”, „Informator Politechniki” i „Kurier Akademicki”. 25 maja 1989 r. została zatrzymana w związku z tym, że nie opuściła miejsca demonstracji mimo wezwań funkcjonariuszy MO. Postanowieniem Kolegium ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Warszawa-Śródmieście z 20 czerwca 1989 r. postępowania wobec pani Agnieszki Starzyk zostały umorzone.
Biogram opracowano na podstawie: