Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Kuczyński Marek

Marek Józef Kuczyński

ur. w 1969 roku w m. Zielona Góra
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 147/2019
Biogram
Marek Kuczyński w latach 1985-1989 był kolporterem wydawnictw podziemnej ,,Solidarności”, takich jak ,,Tygodnik Mazowsze”, ,,Przewodnik Wiadomości Agencyjnych”, ,,Feniks”, ,,KOS”, ,,Obserwator Wielkopolski”, ,,Solidarność Walcząca” oraz wrocławski ,,Region”. W tym czasie kolportował również młodzieżowe wydawnictwa niezależne, m.in. ,,Szaniec. Biuletyn Młodzieży Niezależnej” z Gorzowa Wielkopolskiego, ,,Korek. Pismo Ruchu Młodzieży Niezależnej” z Międzyrzecza oraz ,,Liczą się czyny” z Wrocławia. Współredagował także gazetkę ,,Liczą się czyny. Pismo Młodzieży Walczącej”. Brał udział w akcjach ulotkowych oraz akcjach malowania napisów antykomunistycznych.
Od 1985 do 1990 r. współpracował z ,,Ruchem Młodzieży Niezależnej” z Gorzowa Wielkopolskiego i Międzyrzecza. W latach 1988-1989 współpracował także z ,,Solidarnością Walczącą” z Poznania oraz ,,Solidarnością Walczącą” z Wrocławia. 
Dnia 11.11.1986 r., wraz z innymi działaczami, założył „Ruch Młodzieży Solidarnej” w Sulechowie. W latach 1989-1990 był redaktorem naczelnym gazetki ,,RMS. Pismo Ruchu Młodzieży Solidarnej”, do której pisał i rysował pod pseudonimem ,,Dalton”.
W 1989 r. aktywnie działał na rzecz Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność” w Sulechowie. Pomagał w przygotowaniu wyborów 04.06.1989 r.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków