Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Tomasz Nowik

ur. w 1954 roku w m. Wrocław
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 259/2016
Biogram
Pan Tomasz Nowik był aktywnym działaczem opozycyjnym. W okresie od 1982 r. do 1985 r. wraz z żoną Hanną tworzył Agencję Fotograficzną Solidarności Walczącej. Głównym zadaniem agencji było mikrofilmowanie prasy podziemnej w celu przekazania dokumentacji za granicę państwa.
W późniejszym czasie przez agencję wydawane były okolicznościowe fotografie - między innymi reprodukcje zdjęć Józefa Piłsudskiego, Matki Boskiej Katyńskiej oraz składanka zdjęć z wizyty w 1983 r. Jana Pawła II w Częstochowie i we Wrocławiu.
Pan Tomasz Nowik wraz z żoną organizował i wykonywał prace związane z funkcjonowaniem agencji fotograficznej, w zakresie zaopatrzenia w sprzęt i materiały, odczynniki chemiczne i inne. Brał udział w przygotowywaniu i wydawaniu zdjęć stemplowanych pieczątką ze znakiem agencji fotograficznej.
Wydane zostało między innymi zdjęcie Lecha Wałęsy z okazji  przyznania mu Nagrody Nobla oraz słynne zdjęcie z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą i Czesławem Miłoszem, z dopiskiem: Wiara, Nadzieja, Miłość, które rozeszło się w nakładzie 10 tys. Pan Tomasz Nowik wraz z żoną współtworzył album z demonstracji z dnia 01.05.1983 r. we Wrocławiu, który wydany został w nakładzie 3 tys. sztuk.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej