Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Zacharuk Anna

Anna Małgorzata Zacharuk

ur. w 1965 roku w m. Gorzów Wielkopolski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 479/2022
Biogram
Anna Zacharuk działalność opozycyjną rozpoczęła będąc uczennicą szkoły średniej w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1983 r. należała do podziemnej organizacji młodzieżowej pod nazwą Ruch Młodzieży Niezależnej. 
W ramach RMN zajmowała się kolportażem prasy podziemnej na terenie II Liceum Ogólnokształcącego i innych szkół w Gorzowie Wielkopolskim. Rozpowszechniała biuletyny takie jak: „Feniks”, „Szaniec” i „Sokół”. Aktywnie uczestniczyła w akcjach ulotkowo-kolportażowych, uroczystościach patriotycznych oraz w mszach za Ojczyznę. W jej mieszkaniu funkcjonowała skrzynka kolportażu biuletynu RMN „Szaniec”, gdzie przechowywano znaczne ilości prasy opozycyjnej. 
W latach 1987-1988 wielokrotnie udostępniała swoje mieszkanie do drukowania i powielania prasy podziemnej, ulotek przeciwko budowie elektrowni atomowej w Klempiczu oraz „Biuletynu strajkowego”, który wychodził codziennie podczas strajków w maju 1988 r.  Za działalność w opozycji młodzieżowej, bez uzasadnionych merytorycznie powodów, uniemożliwiano jej jako jedynej w klasie zdanie matury. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • Ruch Młodzieży Niezależnej we wspomnieniach uczestników (1983-1989) – pod redakcją Marka Rusakiewicza i Dariusza Rymara przy współpracy Zbigniewa Bodnara
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności