Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Andrzej Józef Perlak

ur. w 1954 roku w m. Nowa Sól
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 295/2016
Biogram
Andrzej Józef Perlak we wrześniu 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność” w Nowej Soli, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego tamtejszego Komitetu Miejskiego. W październiku 1980 r. wszedł w skład Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze. W czerwcu 1981 r. został delegatem I Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Zielona Góra, następnie był członkiem Prezydium Zarządu Regionu. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego, od 13 grudnia 1981 r. do listopada 1982 r., został internowany w ośrodkach odosobnienia w Zielonej Górze, Głogowie, Grodkowie i Uhercach. Po zwolnieniu z internowania poważnie zachorował, pomimo tego kontynuował opozycyjną działalność w strukturach podziemnej „Solidarności”. W latach 1983-1990 był między innymi członkiem Diecezjalnego Komitetu Pomocy dla Rodzin Osób Internowanych i Aresztowanych, współpracownikiem Diecezjalnego Duszpasterstwa Rolników oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Antoniego w Nowej Soli. 
W latach 1983-1984 został współpracownikiem podziemnej Agencji Informacyjnej (AI) „Solidarność”, a w latach 1984-1986 Krajowej Agencji Terenowej (KAT) oraz drukarzem podziemnego pisma AI „Solidarność”, instruktorem druku, korespondentem (z województwa zielonogórskiego, gorzowskiego i legnickiego), organizatorem sieci kolportażu AI „Solidarność” i KAT. W kwietniu 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego (KO) „Solidarność” w Bytomiu Odrzańskim i KO „Solidarność” Województwa Zielonogórskiego.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności