Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Brykowska-Liniecka Ewa

Ewa Małgorzata Brykowska-Liniecka

ur. w 1957 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 228/2022
Biogram
W działalność antykomunistyczną zaangażowała się w 1981 r. w trakcie strajku studenckiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Po wprowadzeniu stanu wojennego brała aktywny udział w organizowaniu bezpiecznych lokali dla opozycjonistów ukrywających się przed władzami. Na początku 1982 r. była jedną z osób współtworzących struktury Grup Specjalnych RKW Mazowsze, do jej zadań należało m.in. przygotowanie działalności „komórki legalizacyjnej”, zajmującej się wytwarzaniem fałszywych dokumentów. Była też jedną z najbliższych współpracowniczek Teodora Klincewicza „Teosia” (głównego przywódcy GS RKW Mazowsze i Grup Oporu „Solidarni”) i pełniła rolę jego łączniczki w kontaktach z członkami podziemnych struktur. Zajmowała się również tworzeniem projektów graficznych wydawnictw, druków, znaczków i plakatów wydawanych w drugim obiegu. W 1985 r. po przekształceniu GS w Grupy Oporu „Solidarni” nadal współpracowała ze strukturami tej organizacji aż do 1989 r. Wykonywała także prace graficzne dla wydawnictwa „Rytm”.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • Janusz Przemysław Ramotowski „Przem", Sto razy głową w mur. Historia o tych, co chcieli robić coś innego niż druk bibuły, Warszawa 2013