Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Stachura Józef

Józef Stachura

ur. w 1936 roku w m. Mogilany
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 132/2016
Biogram
Józef Stachura (1936-2012) prowadził gospodarstwo rolne w Mogilanach. Na początku lat 80. na terenie gminy Mogilany był aktywnym działaczem NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska” i NSZZ RI „Solidarność”. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego kolportował nielegalne wydawnictwa, w latach 1982-1989 uczestniczył w spotkaniach konspiracyjnych organizowanych przez Ogólnopolski Komitet Oporu Rolników m.in. w Krasiczynie, Krakowie, Czernej i Mogilanach. Brał udział w manifestacjach i spotkaniach organizowanych przez Duszpasterstwo Rolników i OKOR m.in. w spotkaniu rolników z Janem Pawłem II w dn. 18.06.1983 r. w Niepokalanowie, w dożynkach i obchodach rocznicowych podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich organizowanych na Jasnej Górze, marszu trzeźwości zorganizowanym w 1985 r. przez Duszpasterstwo Rolników w Krasiczynie.
Ze względu na prowadzoną działalność był zatrzymywany i zastraszany przez funkcjonariuszy SB. Na wniosek Wydziału IV SB KWMO w Krakowie objęto go też zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych w latach 1983-1985.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków