Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Siwiec-Cielebon Michał

Michał Siwiec-Cielebon

ur. w 1964 roku w m. Wadowice
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 460/2018
Biogram
Jesienią 1980 r. jako uczeń liceum ogólnokształcącego w Wadowicach uczestniczył w kolportażu plakatów i ulotek podczas strajku NSZZ „Solidarność” na Podbeskidziu na przełomie stycznia i lutego 1981 r. Brał udział w działaniach mających na celu przywrócenie na pierwotne miejsce przed dawnymi koszarami pomnika poległych żołnierzy przedwojennego 12 pułku piechoty, zakończonych ponownym jego odsłonięciem w dniu 15 listopada 1981 r. Wspierał także nauczycieli w uwieńczonych sukcesem działaniach mających na celu przywrócenie pierwotnego patrona liceum w osobie Marcina Wadowity, a także powrocie krzyży oraz modlitwy do szkoły.
W związku z tą działalnością został w kwietniu 1982 r. usunięty ze szkoły. Dalszą naukę podjął dopiero we wrześniu 1983 r. w liceum ogólnokształcącym dla pracujących w Suchej Beskidzkiej.
W ciągu lat 80. prowadził działalność społeczną związaną z kultywowaniem pamięci po żołnierzach 12 pułku piechoty (coroczne uroczystości pod pomnikiem, dbanie o stan monumentu, okolicznościowe msze święte, przemowy podczas pogrzebów dawnych żołnierzy, udostępnianie posiadanych zbiorów pamiątek, udział w fundacji tablic poświęconych żołnierzom 12 pp w kościołach oraz organizowanie niezależnych wystaw i prelekcji poświęconych historii najnowszej Polski w wadowickim KIK).
Kolporter wydawnictw drugoobiegowych na terenie Wadowic. W 1989 r. czynny w Komitecie Obywatelskim.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej