Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Wątróbska Anna

Anna Wątróbska

ur. w 1955 roku w m. Szczecin
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 479/2022
Biogram
Anna Wątróbska prowadziła działalność opozycyjną w latach 1980-1989. Będąc z zawodu pielęgniarką, podczas strajku w sierpniu 1980 roku organizowała w Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej zbiórki pieniędzy, opatrunków i leków, które przekazywano Komitetowi Międzyzakładowemu w Stoczni Szczecińskiej. W tym czasie zaczęła również kolportować wydawnictwa bezdebitowe.
Po 13.12.1981 r. nie zaprzestała działalności opozycyjnej i zaangażowała się w pracę na rzecz podziemnej ,,Solidarności’’. Od 1982 roku pomagała osobom represjonowanym z ,,Solidarności'' oraz ich rodzinom, ludziom chorym lub wyrzuconym z pracy. 
Oprócz udzielania pomocy medycznej i dostarczania leków, współtworzyła także dokumentację chorób potrzebną do formalnego przedstawienia w pracy lub w sądzie. Współorganizowała także zbiórki oraz akcje pomocowe. Nawiązała również współpracę ze strukturami zdelegalizowanej ,,Solidarności'' w ramach której kontynuowała kolportaż przekazywanych jej wydawnictw bezdebitowych aż do 1989 roku.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków