Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Torbicz Jacek

Jacek Waldemar Torbicz

ur. w 1965 roku w m. Kędzierzyn-Koźle
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 4/2017
Biogram
Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a następnie student geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator grupy młodzieżowej sporządzającej i kolportującej ulotki na ulicach Krakowa. Po zatrzymaniu podczas rozklejania ulotek skierowany do Schroniska dla Nieletnich w Tarnowie, w którym spędził miesiąc. 
Kolporter prasy podziemnej na terenie Krakowa, a także kurier przewożący wydawnictwa drugoobiegowe wydawane w Warszawie. Uczestnik marszów szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc (w 1984 r. zatrzymany w Jędrzejowie i ukarany grzywną). Podczas protestu głodowego w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Bieżanowie w 1985 r. przewoził informacje, komunikaty oraz oświadczenia protestujących. Związany z krakowskimi strukturami Konfederacji Polski Niepodległej.
W dniu 22 lutego 1985 r. zatrzymany w Warszawie podczas przewozu druków bezdebitowych. Zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Wyrokiem Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z dnia 30 października 1985 r. skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej