Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Basaj Jarosław

Jarosław Artur Basaj

ur. w 1967 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 398/2021
Biogram
W latach 1982-1986 będąc uczniem LIII Liceum Ogólnokształcącego im. św. Augustyna w Warszawie rozprowadzał na terenie szkoły i poza nią Gazetkę Niezależnej Organizacji Młodzieżowej (GNOM), książki autorstwa Aleksandra Sołżenicyna, Georga Orwella, Józefa Mackiewicza, ulotki, uczestniczył w demonstracjach i uroczystościach religijnych o charakterze patriotycznym, współpracował z młodzieżówką KPN. 
W latach 1986-1989 był członkiem Federacji Młodzieży Walczącej i Grup Oporu „Solidarni”. W ramach działalności w tych organizacjach kolportował ulotki, ubezpieczał akcje wywieszania transparentów, uczestniczył w manifestacjach, malował napisy w miejscach publicznych. 
W 1986 r. podjął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Od maja 1988 r. był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na AM. Uczestniczył w większości inicjatyw organizowanych przez Zrzeszenie. 
31 sierpnia 1988 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO na ul. Marszałkowskiej w Warszawie, podczas rozrzucania ulotek. Tego samego dnia przeprowadzono przeszukanie jego mieszkania. Odnaleziono wydawnictwa Solidarności Walczącej i NZS. Został ukarany przez Kolegium ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Warszawa-Śródmieście, a po odwołaniu przez Kolegium przy Prezydencie Miasta Stołecznego Warszawy na 20000 zł grzywny i pokrycie kosztów postępowania. W wyborach 4 czerwca 1989 r. był mężem zaufania ówczesnego kandydata Komitetu Obywatelskiego na senatora Grzegorza Białkowskiego.

Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
  • oświadczeń świadków