Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Edmund Emanuel Duda

ur. w 1950 roku w m. Piekary Śląskie
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 228/2022
Biogram
Pan Edmund Duda był członkiem NSZZ „Solidarność” przy KWK „Julian” w Piekarach Śląskich. 
W grudniu 1981 r. uczestniczył w strajku w ww. zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej, włączając się  w pomoc dla osób internowanych i ich rodzin. Pan Edmund Duda zajmował się w tym przypadku m. in. rozdzielaniem żywności pochodzącej z tzw. „darów” Biskupiego Komitetu Pomocy przy parafii NMP w Piekarach Śląskich oraz zbiórką pieniędzy na ten cel. W latach 1983-1993 uczestniczył w działalności Koła PTTK Duszpasterstwa Ludzi Pracy, w ramach którego organizowano spotkania oraz szkolenia działaczy lokalnej opozycji. Uczestnictwo w ww. organizacji umożliwiło jej członkom nawiązywanie kontaktów  z innymi ośrodkami opozycyjnymi w kraju. 
Dodatkowo Pan Edmund Duda zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw. Brał  także udział w patriotycznych pielgrzymkach Święta Pracy na Jasna Górę oraz rocznicowych spotkaniach w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Warszawie. 
W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich, którego głównym zadaniem było zorganizowanie kampanii wyborczej przed wyborami do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków