Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Barański Janusz

Janusz Barański

ur. w 1960 roku w m. Wieluń
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 296/2016
Biogram
Student etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od jesieni 1980 r. członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego w podziemnych strukturach NZS związanych z Krakowską Komisją Wykonawczą NZS. Zaangażowany w druk ulotek. Czynny przy zapewnieniu dostaw materiałów poligraficznych dla zaplecza wydawniczego podziemnego Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „Solidarność”.
W dniu 13 września 1982 r. zatrzymany podczas przewozu matryc. Tymczasowo aresztowany, objęty postępowaniem prokuratorskim, osadzony w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich. Wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Krakowie z 17 lutego 1983 r. skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 2 lata. W związku z treścią wyroku zwolniony. W wyniku apelacji prokuratora, skazany przez Sąd Najwyższy w dniu 29 kwietnia 1983 r. na karę 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Kary nigdy nie odbył pozostając w ukryciu; została darowana na mocy amnestii. 
Po uwolnieniu uczestnik manifestacji oraz akcji ulotkowych i plakatowych. Wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25 – 28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach kościoła pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach.
W 1989 r. czynny w krakowskim Komitecie Obywatelskim.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności