Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Krzyż Wolności i Solidarności

Ignacy Piwowarski

ur. w 1941 roku w m. Bucze
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 456/2015
Biogram
Ksiądz rzymskokatolicki, wikary w Mielcu, Tarnowie – Mościcach, Lipinkach koło Gorlic, Łącku, zaś od 1981 r. proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bereście koło Krynicy – Zdroju.
Począwszy od 1976 r. zaangażowany w działalność opozycyjną. Nagrywał i przepisywał nadawane w Radiu Wolna Europa komunikaty Komitetu Obrony Robotników, które następnie rozprowadzał wśród uczniów Technikum Chemicznego w Tarnowie – Mościcach. Od jesieni 1980 r. wspierał powstawanie struktur NSZZ „Solidarność” w Gorlicach. We wrześniu 1980 r. doprowadził wraz z rodzicami i uczniami do zawieszenia krzyży w szkole w Lipinkach. 
Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany w organizację pomocy materialnej, prawnej oraz medycznej dla represjonowanych oraz ich rodzin. Jako duchowny odwiedzał internowanych w ośrodkach odosobnienia. W zabudowaniach kościelnych w Bereście przechowywał dokumentację związkową oraz sztandar organizacji NSZZ „Solidarność” Fabryki Maszyn Wiertniczych i Górniczych „Glinik” w Gorlicach. Ukrywał także osoby poszukiwane, udostępniał pomieszczenia kościelne na potrzeby spotkań działaczy podziemnej „Solidarności”.
W czasie wieloletniej działalności duszpasterskiej odważnie przeciwstawiał się ustrojowi komunistycznemu. Głosił kazania o patriotycznej wymowie, podejmując tematykę związaną z najnowszą historią Polski. Odprawiał msze święte w intencji ojczyzny w kościołach w Krynicy – Zdroju, Nowym Sączu, Gorlicach oraz w nowohuckim kościele pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach.   
Biogram opracowano na podstawie:
  • innych materiałów