Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Hlebowicz Piotr

Piotr Jan Hlebowicz

ur. w 1963 roku w m. Morąg
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 130/2016
Biogram
Rolnik prowadzący wraz z rodzicami gospodarstwo rolne w Zagórzanach koło Gdowa. Od jesieni 1980 r. czynny w tworzeniu rolniczych związków zawodowych w gminie Gdów oraz sąsiednich. Po wprowadzeniu stanu wojennego działacz Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników w Małopolsce. Drukarz pisma OKOR „Żywią i Bronią”. 
Skazany przez kolegium ds. wykroczeń w Starogardzie Gdańskim na 30 dni aresztu w związku z udziałem w manifestacji w Gdańsku w dniu 31 sierpnia 1982 r. (zwolniony po trzech dniach po zamianie kary aresztu na grzywnę).
Współzałożyciel w 1982 r. podziemnego pisma „Kurierek B” w Bochni, wydawanego od 1983 r. w ramach Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży”. Na terenie prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego w Zagórzanach powstał w 1983 r. bunkier mieszczący drukarnię (wraz z magazynem papieru oraz archiwum), określaną mianem drukarni „Wilno” bądź imienia gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, stanowiącą główne zaplecze poligraficzne PPSW. Drukarz w ramach PPSW, zaś w latach 1986-1990 szef  PPSW. Założyciel i redaktor podziemnego pisma „Vade Mecum”. 
Począwszy od 1985 r. członek „Solidarności Walczącej”, zaś od 1986 r. koordynator oddziału krakowskiego SW. W 1988 r. współinicjator powołania Wydziału Wschodniego SW, który nawiązał kontakty ze środowiskami opozycyjnymi na terenie Związku Radzieckiego, udzielając im wsparcia w podjęciu niezależnej działalności wydawniczej. Czynny na polu niesienia pomocy Polakom w ZSRR. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN