Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Mamoń Marcin

Marcin Jan Mamoń

ur. w 1968 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 460/2018
Biogram
Jako uczeń XII Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie inicjator powołania w 1984 r. duszpasterstwa szkół średnich „Przystań” przy klasztorze dominikanów w Krakowie. W latach 1985-87 zaangażowany w działalność Federacji Młodzieży Walczącej w Krakowie, uczestnik licznych akcji ulotkowych oraz malowania napisów na murach. 
Po rozpoczęciu studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1987 r. związany z Ruchem „Wolność i Pokój”. Uczestnik licznych demonstracji, pikiet i happeningów, w tym zwłaszcza w dniu 2 maja 1988 r. w Krakowie przed Uniwersytetem Jagiellońskim, w dniu 28 maja 1988 r. w Stalowej Woli oraz w dniu 17 stycznia 1989 r. przed budynkiem KC PZPR w Warszawie. Organizator i uczestnik bojkotu przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęć z zakresu nauk politycznych oraz studium wojskowego.   Zaangażowany w organizację kolportażu pracy drugoobiegowej, w tym zwłaszcza „Hutnika”. „Małej Polski” oraz „Tygodnika Mazowsze”. 
W związku z udziałem w demonstracjach wielokrotnie zatrzymywany, jak również karany grzywnami przez kolegia do spraw wykroczeń.
Uczestnik Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Right Conference), która odbyła się w dniach 25 – 28 sierpnia 1988 r. w zabudowaniach kościoła pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach.  
Czynny podczas odtwarzania jawnych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1988-89.  
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:
Biogram w Encyklopedii Solidarności