Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Orczykowski Marian (o. Dominik)

Marian (o. Dominik) Orczykowski

ur. w 1928 roku w m. Drohobycz
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 304/2014
Biogram
Kapucyn (w klasztorze od 1945 r., śluby zakonne w 1949 r., święcenia kapłańskie w 1954 r.) pełniący posługę w Bolkowie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Krośnie, Nowej Soli, Pile, Rozwadowie, Sędziszowie Małopolskim, Skomielnej Czarnej, Tenczynie, Wałczu i Wołczynie. Ponadto jeszcze w okresie międzywojennym związany z harcerstwem.
Jeden z inicjatorów podjęcia pracy duszpasterskiej w środowiskach harcerskich w Krakowie, zapoczątkowanej odprawieniem mszy świętej dla harcerzy w kościele pw. Św. Idziego w Krakowie w dniu 18 kwietnia 1982 r. W tym zakresie współpracował z instruktorami harcerskimi zaangażowanymi w ruch odnowy harcerstwa, skupionymi w funkcjonującym w ramach oficjalnego ZHP niejawnym Ruchu Harcerskim (od 1988 r. Ruchu Harcerskim Rzeczypospolitej). 
W latach 1982-89 kapelan i duszpasterz środowisk harcerskich, organizator i uczestnik pielgrzymek harcerskich (m. in. do Rzymu, Werony, Fatimy, Lourdes), uczestnik obozów harcerskich, zaangażowany w organizację harcerskiej Białej Służby podczas pielgrzymek papieskich. 
Propagator idei harcerskich w środowiskach kościelnych, prowadzący zajęcia dla alumnów w Krakowie, Wrocławiu, Nysie i Sandomierzu. Począwszy od 1987 r. organizator obozów harcerskich dla alumnów. Założyciel I Próbnej Drużyny Harcerskiej im. Św. Franciszka skupiającej kleryków. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej