Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Steć Ireneusz

Ireneusz Jan Steć

ur. w 1950 roku w m. Międzyzdroje
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 303/2018
Biogram
Ireneusz Jan Steć będąc nauczycielem w Zespole Szkół nr 1 w Szczecinie przez blisko dziesięć lat pełnił funkcję drużynowego 86 Drużyny Harcerskiej. W 1981 r. jego działalnością zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa. Podejrzewany był o wykorzystywanie harcerstwa do „prowadzenia negatywnej działalności”. 
Na współorganizowanych przez niego obozach harcerskich, jego drużyna brała udział w mszach świętych. Założył Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy. 
W 1983 r. funkcjonariusz SB określał Ireneusza Stecia jako osobę wspomagającą podziemną „Solidarność”, w związku z powyższym służby zabiegały o pozyskanie w jego otoczeniu informatorów. Za „wrogie wypowiedzi polityczne wobec władz państwowo-politycznych” był często wzywany na rozmowy ostrzegawcze. 
Od początku powstania NSZZ „Solidarność” aktywnie działał w ich strukturach, w regionalnej sekcji pracowników oświaty. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. zabiegał o reaktywację NSZZ „Solidarność”. Brał udział w pochodach i wiecach związanych z „Solidarnością Walczącą” w 1989 r.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN