Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Franczyk Jan

Jan Leszek Franczyk

ur. w 1956 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 456/2015
Biogram
Członek Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie w latach 1977-1980. W 1979 r. współtwórca Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, redaktor naczelny niezależnego dwumiesięcznika „Krzyż Nowohucki”, wydawanego przez Wspólnotę, a także kierownik Wydawnictwa Krzyża Nowohuckiego. Inicjator i uczestnik obchodów rocznic odzyskania niepodległości, zbrodni katyńskiej oraz obrony krzyża w Nowej Hucie w 1960 r. 
Uczestnik protestu głodowego w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski (Arka Pana) w Krakowie – Bieńczycach w dniach 26-31 sierpnia 1980 r. zorganizowanego jako wyraz solidarności ze strajkującymi na Wybrzeżu. Od jesieni 1980 r. pracownik Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska, zatrudniony w Sekcji Informacji, redaktor „Gońca Małopolskiego”
Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. internowany i osadzony w ośrodkach odosobnienia w Nowym Wiśniczu oraz Rzeszowie – Załężu. Zwolniony 8 lipca 1982 r.
Począwszy od 1984 r. rektor i wykładowca niezależnego Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego działającego przy parafii pw. Św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach. Organizator wystawy „Nowa Huta. Miasto Krzyża i pracy” prezentowanej w 1986 r. w zabudowaniach mistrzejowickiego kościoła. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN