Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Bicki Tomasz

Tomasz Bicki

ur. w 1966 roku w m. Gorzów Wielkopolski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 125/2020
Biogram
Tomasz Bicki prowadził działalność opozycyjną w latach 1982-1989. Był aktywnym członkiem Młodzieżowego Ruchu Oporu działającego na terenie Gorzowa Wielkopolskiego, później również członkiem Ruchu Młodzieży Niezależnej.
W listopadzie 1982 roku w następstwie przeszukania mieszkania został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Wyrokiem Sądu Rejonowego dla Nieletnich z dnia 28.12.1982 r. został skazany na dozór kuratora za przynależność do MRO oraz za przechowywanie i rozpowszechnianie nielegalnych ulotek.
Pomimo rozbicia MRO oraz zastosowanych represji, Tomasz Bicki zaangażował się w działalność nowopowstałego RMN jako kolporter oraz uczestnik akcji ulicznych. W czerwcu 1984 roku po akcji malowania haseł antykomunistycznych przeprowadzonej w Słubicach, został zatrzymany przez SB. Podczas dwudniowego przesłuchania był bity i zastraszany przez funkcjonariuszy SB.
W drugiej połowie lat 80., jako pracownik Zakładów Mechanicznych ,,Ursus Gorzów’’, rozpowszechniał m.in. nielegalne biuletyny ,,Szaniec’’ i ,,Feniks’’, a także wytwarzał inne materiały bezdebitowe. 
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej
Dodatkowe informacje:

Katalog Biura Lustracyjnego IPN