Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Żaba Jacek

Jacek Konstanty Żaba

ur. w 1963 roku w m. Kraków
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 203/2019
Biogram
Elektromonter w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie - Czyżynach. Członek NSZZ „Solidarność” w miejscu pracy, związany z Konfederacją Polski Niepodległej. 
Uczestnik manifestacji w Krakowie – Nowej Hucie w dniu 31 sierpnia 1982 r., w związku z udziałem w której został w dniu 2 września 1982 r. zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Zwolniony w dniu 7 stycznia 1983 r., zaś postępowanie wobec niego zostało przez Sąd Rejonowy w Krakowie – Nowej Hucie umorzone na mocy przepisów amnestyjnych. 
W celu przypomnienia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. wraz z Kazimierzem Krauze dokonał uszkodzenia kilkudziesięciu autobusów w zajezdni w Krakowie – Czyżynach, uniemożliwiając ich wyjazd na linie. W związku z powyższym w dniu 4 kwietnia 1986 r. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego z dnia 26 czerwca 1986 r. skazany na półtora roku pozbawienia wolności. 
Karę odbywał w Zakładzie Karnym w Krakowie przy ul Montelupich. Warunki jej odbywania spowodowały u niego skrajne pogorszenie kondycji psychicznej (m. in. podjął próbę samobójczą), w związku z czym w dniu 24 października 1986 r. orzeczono przerwę w jej odbywaniu celem podjęcia leczenia. Ponownie trafił do zakładu karnego  w dniu 15 lipca 1988 r. celem odbycia reszty kary, jednakże wobec powracających problemów zdrowotnych, w dniu 19 sierpnia 1988 r. ponownie ją odroczono.
W dniu 5 lutego 1989 r. popełnił samobójstwo skacząc z okna swojego mieszkania
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej