Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Polkowski Jan

Jan Kazimierz Polkowski

ur. w 1953 roku w m. Bierutów
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 296/2016
Biogram
Członek Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie w latach 1977-1980. Redaktor pisma „Sygnał”, związany z Krakowską Oficyną Studentów, kolporter wydawnictw drugoobiegowych, w tym „Krytyki”, „Robotnika”. 
Od jesieni 1980 r. pracownik Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska, zajmujący się organizacją bibliotek komisji zakładowych, w tym zaopatrzenia ich w wydawnictwa drugoobiegowe. Współtwórca i redaktor niezależnego Wydawnictwa ABC. Członek Komisji Zakładowej „Solidarności” pracowników Zarządu Regionu małopolskiej „Solidarności”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. internowany i osadzony w ośrodkach odosobnienia w Nowym Wiśniczu oraz Rzeszowie – Załężu. Uczestnik protestu osadzonych w dniu 19 stycznia 1982 r. Rzeszowie – Załężu. Zwolniony 7 lipca 1982 r.
Po uwolnieniu czynny w ruchu wydawniczym drugiego obiegu. Współzałożyciel i redaktor naczelny opiniotwórczego kwartalnika „Arka”, wydawanego w Krakowie w latach 1983-1990. Inicjator powstania Klubu dyskusyjnego „Arki”, działającego w latach 1987-1990. Niezależny wydawca wielu książek, jak również krajowej edycji „Zeszytów Literackich”.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej