Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Kamieński Janusz

Janusz Bartłomiej Kamieński

ur. w 1964 roku w m. Warszawa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 95/2021
Biogram
W latach 1982-1989 działał w podziemnych strukturach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - Komitet Porozumienia Międzyzakładowego „Solidarność” oraz Grupach Oporu „Solidarni”. Grupie „Grzegorza” (GO „S” pod przewodnictwem Jacka Juzwy ps. „Grzegorz”), pod pseudonimem „Bartek", pełnił funkcję szefa sekcji żoliborskiej. 
Uczestniczył w tajnych akcjach, takich jak np. rozpylenie substancji odorowych w mieszkaniach funkcjonariuszy SB, czy na terenie Teatru „Syrena” w dniu 29 października 1982 r. Brał udział w manifestacjach jako członek grupy, której zadaniem było ochranianie manifestacji przed działaniami ZOMO. Organizował i kolportował prasę podziemną na terenie Warszawy, Torunia i Trójmiasta. Uczestniczył w Mszach za Ojczyznę i współpracował z ks. Jerzym Popiełuszką. W latach 1984-1985 jako student Wydziału Fizyki UMK w Toruniu, działał na rzecz reaktywacji podziemnych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 
W latach 1985-1989 jako student Wydziału Mechanicznego WSM w Gdyni zaangażował się w działania na rzecz reaktywacji NZS i od 1987 roku do 1989 roku pełnił kolejno funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego NZS WSM w Gdyni. Wiosną 1989 roku współorganizował w Gdyni manifestację NZS i NSZZ „Solidarność”.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków
  • publikacji:
    • Janusz Przemysław Ramotowski, Sto razy głową w mur. Historia tych, co chcieli robić coś innego niż druk bibuły, Warszawa 2013