Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Kowal Roman

Roman Kowal

ur. w 1944 roku w m. Łukowa
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 393/2023
Biogram
Roman Kowal prowadził działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych XX w. Był zatrudniony w Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście w Bazie Transportu Przeładunkowego. Po strajkach sierpniowych w 1980 r. wstąpił w nowo powstające struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 
Podczas stanu wojennego aktywnie uczestniczył w działaniach podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. W ramach prowadzonej działalności angażował się w akcje zbierania składek na organizację związkową. Brał udział w organizowaniu pomocy materialnej dla rodzin osób internowanych i pracowników zwolnionych z pracy na podstawie Dekretu Stanu Wojennego.
Uczestniczył w spotkaniach podziemnej Solidarności organizowanych przy kościołach w Szczecinie. Poprzez kontakt z osobami z Solidarności zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw takich jak: „CDN”, „Grot”, „Od dołu”, „Tygodnik Mazowsze”, „Tygodnik Wojenny” i innych nawołujących do obalenia komunistycznej władzy PRL-u. W 1988 r. aktywnie uczestniczył w organizowaniu strajku na terenie zakładu pracy w Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście.
Biogram opracowano na podstawie:
  • oświadczeń świadków