Krzyż Wolności i Solidarności
Lista osób odznaczonych
Ignor Józef

Józef Ignor

ur. w 1941 roku w m. Ostrów Wielkopolski
Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 84/2019
Biogram
Józef Ignor od 1978 r. jako kierowca autobusowy w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej organizował zbiórkę pieniędzy na rzecz Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Od października 1979 r. był członkiem Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego. Kolportował niezależne wydawnictwa m.in. „Robotnika”. W dniach 18-30.08.1980 r. uczestniczył w strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Szczecinie. Został wówczas wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Strajkowego oraz na członka Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. 
We wrześniu 1980 r. wstąpił do „S”. Został przewodniczącym Komitetu Założycielskiego Pracowników Komunikacji Miejskiej, następnie do marca 1981 r. przewodniczącym Komitetu Zakładowego. W dniach od 13-15.12.1981 r. uczestniczył w strajku w Stoczni za co został skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny. Od 8.05-2.12.1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Wierzchowie i Strzebielinku. Po uwolnieniu współpracował z Regionalnym Komitetem Strajkowym „Solidarność” w Szczecinie i nadal kolportował podziemne wydawnictwa. Uczestniczył w akcjach ulotkowych i plakatowych. Zaangażowany był w zbieranie składek na działalność związkową i pomoc dla represjonowanych. 
W 1987 r. został członkiem Komitetu Założycielskiego „S” Pracowników WPKM. Współorganizował strajk w maju 1988 r. i został wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego w zajezdni WPKM w Szczecinie-Dąbiu. Został zwolniony dyscyplinarnie, a następnie przywrócony do pracy w wyniku strajku solidarnościowego w dniu 22.06.1988 r. W dniach od 18.08-03.09.1988 r. współorganizował strajk w zajezdniach autobusowych WPKM w Szczecinie-Dąbiu, Policach i w Szczecinie. Został wówczas członkiem KS w WPKM oraz wiceprzewodniczący MKS z siedzibą w Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście. 
Od września 1988 r. był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Organizacyjnego „S” Regionu Pomorze Zachodnie, od marca 1989 r. członkiem Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „S” Regionu Pomorze Zachodnie. W 1989 r. założył na Wydziale Autobusowym WPKM w Szczecinie związek zawodowy Solidarność ’80 i został jego przewodniczącym.
Biogram opracowano na podstawie:
  • materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej